
Data ważności umieszczona na opakowaniach kosmetyków, wskazuje nam, do kiedy maksymalnie możemy je bezpiecznie stosować – zdarza się jednak, że produkty tego rodzaju tracą swoją przydatność do użytku wcześniej. Jest to silnie związane ze sposobem przechowywania. Wiele osób umieszcza kosmetyki do włosów pod prysznicem, co może negatywnie wpływać na ich skuteczność oraz zdatność do użycia. O tym, jak przechowywać kosmetyki do włosów, opowiadamy w poniższym artykule.
Przechowywanie kosmetyków do włosów – podstawowe zasady
Prawidłowe przechowywanie kosmetyków do włosów ma ogromne znaczenie dla ich skuteczności oraz trwałości – niestety, wielu konsumentów nie jest świadomych zaleceń dotyczących tego tematu. Przede wszystkim wszelkie szampony, odżywki, maski czy olejki należy umieścić w miejscu, które będzie suche i chłodne. Wilgoć oraz wysoka czy często zmieniająca się temperatura mogą niekorzystnie wpłynąć na konsystencję, działanie oraz trwałość preparatów. Niewskazane jest ponadto wystawianie ich na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Szczególnie wrażliwe na światło są kosmetyki z retinolem, witaminą C, a także olejkami eterycznymi.
W kwestii prawidłowego przechowywania kosmetyków do włosów należy także wspomnieć o konieczności ich dokładnego zamykania, aby uniknąć nadmiernego kontaktu produktu z powietrzem oraz zmniejszyć ryzyko jego zanieczyszczenia. Preparaty wykonane ze składników naturalnych niekiedy można przechowywać w lodówce, jednak wcześniej należy się upewnić, że nie zawierają one składników, które mogłyby na tym ucierpieć. Podobnie możemy postąpić z dermokosmetykami, które dzięki przechowywaniu w niskiej temperaturze zachowają swoje właściwości na dłużej. Powinniśmy jednak pamiętać, że tego rodzaju kosmetyki są szczególnie wrażliwe na zmiany w zakresie warunków, w jakich są przechowywane.
Jak przechowywać produkty do włosów? Optymalna temperatura i wilgotność
Odpowiadając na pytanie o to, jak przechowywać kosmetyki do włosów, szczególną uwagę poświęciliśmy temperaturze oraz wilgoci, które powinny plasować się na odpowiednim poziomie. Jakim? Najczęściej mówi się o temperaturze w okolicach 20 stopni Celsjusza oraz wilgotności oscylującej wokół 40-60 procent. Choć to najczęściej szafki łazienkowe służą nam do przechowywania tego typu produktów, wcale nie są więc najlepszym rozwiązaniem. Jeśli zależy nam na zachowaniu trwałości i skuteczności kosmetyków jak najdłużej, lepiej jest umieścić je w pomieszczeniu, w którym powyższe parametry utrzymują się na mniej więcej stałym poziomie – na przykład w sypialni.
W kwestii tego, jak przechowywać produkty do włosów należy również pamiętać o tym, by umieszczać je w szafkach lub szufladach, które umożliwiają w miarę szczelne zamknięcie. Po zakupie kosmetyku warto ponadto zapoznać się z zaleceniami producenta co do odpowiednich warunków przechowywania. Mogą się one bowiem różnić ze względu na charakter zastosowanych składników.
Jak przechowywać kosmetyki do włosów? O tym nie można zapomnieć
Przechowywanie kosmetyków do włosów to nie jedyny czynnik mający wpływ na ich trwałość – znaczenie ma również technika ich aplikacji, szczególnie w przypadku produktów sprzedawanych w słoiczkach. Nabieranie ich nieumytymi dłońmi czy aplikatorami może skutkować zanieczyszczeniem preparatu, a w konsekwencji szybszej utracie przydatności do użycia. Dla wygody korzystania z kosmetyków warto zadbać ponadto o ich estetyczną i praktyczną organizację.
Przechowywanie kosmetyków do włosów a trwałość. Jak rozpoznać, że się zepsuły?
Większość z nas oceniając przydatność kosmetyków do użycia bierze pod uwagę jedynie datę umieszczoną na opakowaniu. Tymczasem bardziej miarodajne jest sprawdzenie, czy doszło do zmian w zakresie cech produktu. Nieprzyjemna woń, niejednolity kolor i grudkowata – bądź wyraźnie gęstsza lub rzadsza – konsystencja powinny być dla nas sygnałem, że nie powinniśmy już używać danego produktu.
Poszukujesz skutecznych i trwałych kosmetyków do włosów? Zajrzyj do naszej oferty i skompletuj zestaw do kompleksowej pielęgnacji!