Włosy farbowane mają specjalne potrzeby. Musimy zadbać o ich stan nie tylko pod względem naturalnych potrzeb dla naszego rodzaju włosów, ale także o to, aby utrzymały nadany im kolor. Przykładowo, jedne zabiegi będą wspomagały stan włosów blond, a inne będą przydatne w przypadku włosów farbowanych na kolory ciemne czy odcienie rudości.
Czym charakteryzują się włosy farbowane? Kilka słów o potrzebach
Przez nakładanie koloru mogą one być znacząco przesuszone. Dlatego wiele osób w pielęgnacji włosów farbowanych stawia na mocne nawilżenie. I jest to zawsze dobry wybór, ponieważ włosy farbowane mogą być permanentnie wysuszone, zwłaszcza, jeżeli mówimy o włosach blond. W tym przypadku w grę wchodzi bowiem nie tylko samo nakładanie farby, ale także wcześniejsze rozjaśnianie. Rozjaśnianie włosa polega głównie na usunięciu barwnika z jego wnętrza, czyli melaniny. To zabieg bardzo inwazyjny i przeprowadzany w sposób nieprofesjonalny może znacznie naruszyć stan włosów. Jeżeli jednak był on przeprowadzany w sposób bezpieczny dla Twoich włosów, nie musisz o obawiać się o ich nadmierne zniszczenie – wystarczy, że położysz nacisk na odpowiednią pielęgnację.
Przy wyborze koloru warto także wziąć pod uwagę jego przeciętną trwałość. Choć niektóre blondy szybko tracą swój blask i wypłukują się, najszybciej na głębi i blasku tracą wszelkie odcienie rudości. Farba z czerwonym pigmentem wypłukuje się szybko, dlatego trzeba wziąć to pod uwagę. Jednocześnie nie niszczy ona włosów tak bardzo jak rozjaśnianie i farba blond, dlatego częstsze zabiegi koloryzacji rudości nie powinny bardzo zniszczyć Twoich włosów.
Najdłużej na włosach pozostają farby ciemne, a przede wszystkim głębokie brązy i czerń. To oznacza, że kolor na dłużej zachowuje swoją głębię, jednak przy czarnych włosach musisz regularnie farbować odrosty, zwłaszcza, jeżeli naturalnie masz włosy jasne. W takim wypadku odrost może stworzyć złudny widok „łysego placka”, co wygląda mało estetycznie. Ponadto dzięki swojej trwałości czarna farba może być trudna w procesie zamiany na jaśniejszy kolor. Musisz wtedy liczyć się z ewentualnością powtarzania zabiegu rozjaśniającego, aby rozjaśniać farbę w sposób maksymalnie bezpieczny dla stanu Twoich włosów.
Osobą specyfikę mają włosy w nietypowych, wyrazistych kolorach. Zieleń, niebieskość, barwy tęczy – wszystko zależy od Twojej inwencji twórczej i preferencji. Takie odważne odcienie wyróżniają się z tłumu i mogą stać się sposobem na wyrażenie swojej osobowości. Jednak wyraziste kolory mogą mieć to do siebie, że stosunkowo szybko blakną i wypłukują się. Dlatego w tym przypadku odpowiednio częsta koloryzacja będzie równie ważna, jak u rudowłosych.
Weź także pod uwagę swój typ włosów. Jeżeli masz włosy kręcone, prawdopodobnie są one z natury suche. Pamiętaj, że farbowanie może dodatkowo je wysuszyć. Niektóre osoby widzą także rozluźnienie lub zaciśnięcie skrętu. Odpowiednio przeprowadzona koloryzacja lub rozjaśnianie na włosach kręconych nie powinny rozluźnić skrętu, dlatego pamiętaj, aby na zabieg wybrać się do profesjonalisty.
[product id="91,734,1194,828"]
ABC pielęgnacji włosów farbowanych
Kiedy już podjęliśmy decyzję o wyborze konkretnego koloru włosów i jesteśmy po zabiegu koloryzacji, czas na zaplanowanie dobrego systemu pielęgnacyjnego. To właśnie on pomoże nam nie tylko utrzymać włosy w dobrym zdrowiu, ale także zadbać o wygląd koloru.
Warto zwrócić uwagę na pH używanych przez nas produktów. Zakwaszanie, czyli stosowanie produktów z tak zwanym kwaśnym pH, (poniżej 6) domyka łuski włosa i sprawia, że jest bardziej lśniący. Dzięki temu zabezpieczasz włosy przed szybkim blaknięciem i możesz uzyskać efekt lustrzanej tafli dzięki blaskowi. Dobrym wyborem będzie użytkowanie sprayu Joico Blonde Life Brightening Veil, który ma pH o wartości 3,5.
Kolejnym elementem, który warto uwzględnić w swojej rutynie pielęgnacyjnej są olejki. Pomogą dociążyć suche włosy, aby nie puszyły się, a także zabezpieczą włos przed uciekaniem wody. Olejki należą do grupy składników nazywanych emolientami, a dzięki cząsteczkom kwasów tłuszczowych mają niezwykle korzystny wpływ na stan włosów.
Jednak należy pamiętać, że do pielęgnacji włosów farbowanych powinno się wykorzystywać konkretne rodzaje olejków, a mianowicie te niewnikające, które stworzą warstwę ochronną i nie będą rozmywać koloru. Bezpieczne są więc oleje takie jak awokado, olej z pestek winogron czy popularny olej jojoba.
Nie obawiaj się także produktów z silikonami. Choć naturalne i cienkie włosy mogą pod ich wpływem stać się przeciążone, przy wysuszonych farbowaniem włosach silikony to Twój przyjaciel. Podobnie jak olejki, skutecznie zabezpieczą włosy przed blaknięciem farby i utratą nawilżenia.
Wystrzegaj się jednak szamponów z mocnymi detergentami, jak SLS i SLES. Polecamy Co-Washe, czyli odżywki myjące takie jak Joico Co+Wash Color, stworzony specjalnie z myślą o włosach farbowanych.
Mocne detergenty nie tylko wysuszą włosy, ale także będą wypłukiwać z nich kolor, zwłaszcza przy włosach rudych.
Jeżeli Twoje włosy są pofarbowane na blond, wybierz specjalne szampony i odżywki z fioletowym pigmentem. Pomogą oziębić ton koloru i zapobiegną powstawaniu żółtawego odcienia. Pamiętaj jednak, by nie używać tych produktów w nadmiarze, ponieważ możesz skończyć z włosami o bladej, fioletowej poświacie.
Sprawdź również kategorię z maskami do włosów.